BOL U VRATU

Jedno od najčešćih bolova sa kojim se suočava bar jednom u životu skoro trećina ljudi je upravo bol u vratu i glavi. Prema poslednjim istraživanjima, od bola u vratu najčešće pate oni koji su podložni anksioznim stanjima, ali i oni koji rade u kancelarijama uz vrlo loše pozicionirane ekrane i tastature.
Ovaj bol može se javiti kao posledica u slučaju naprezanja mišića, artritisa, oštećenja nerava, saobraćajne nesreće, pa čak i kod teških oboljenja. Svakako može uticati na čoveka i njegovu sposobnost da obavlja svakodnevne zadatke, a može i prouzrokovati dugoročne probleme.
Bol u vratu može se javiti kao posledica disfunkcije nekoliko različitih struktura. Diskovi i fasetni zglobovi su dve najčešće strukture koje izazivaju bol i kada su one oštećene, okolni mišići i ligamenti se zatežu, što povećava intenzitet bola.
Takođe, ako je telo bilo izloženo neočekivanim silama zbog neke sportske aktivnosti ili dužeg boravka u nezgodnom položaju, može doći do povrede mišića i mekih tkiva, te i bola u vratnoj regiji.
Fizikalna terapija može se pokazati kao vrlo dobar vid terapije u sledećim situacijama:
Mnoge procedure i zahvati mogu dovesti do značajnog bola i ukočenosti čak nedeljama i mesecima nakon operacije. Operacije kao što su cervikalna diskektomija sa fuzijom dva ili više pršljenova može promeniti kretanje nekoliko mišića vrata i gornjeg dela leđa. Fizioterapija u ovom slučaju može pomoći u radu na zategnutosti, povećati pokretljivost vrata, a istovremeno i smanjiti ili sprečiti bolne grčeve mišića.
Kod bola u vratu koji traje dugo ili se ponavlja često, određivanje tačnog izvora ili mehanizma bola može biti izazovno. Međutim, čak i u odsustvu dijagnoze, kineziterapija i jačanje mišića vrata mogu dovesti do poboljšanja strukture mišića vratne kičme koji svojim jačanjem rasterećuju kičmeni stub i na taj način smanjuju bol.
Akutni bol u vratu može biti od blagog do umerenog, postepeno se pogoršavajući sa pokretima glave i vrata. Ova vrsta bola čini spavanje gotovo nemogućim, pogotovo ako je vrat bolan na dodir.
Isto tako, može nastati usled neočekivanog incidenta ili traume kao što je hitro okretanje vrata, udarac u glavu ili spavanje u nezgodnom položaju.
U trenutku kada su meka tkiva i zglobovi vrata oštećeni, bol i stezanje mogu trajati čak i mesecima. Namena fizioterapeutskog tretmana je da ublaži bol, rastereti kičmeni stub i vrati optimalan opseg pokreta vrata.
Ukoliko osetite sledeće simptome, što pre se javite svom fizioterapeutu:
Najčešća terapija za bol u vratu zaista jeste fizioterapija. Većina programa za je konkretno orijentisana na smanjenje bolova i grčeva mišića kroz vežbe jačanja i istezanja vrata, tj kineziterapijom, ali i smanjenje bola laserskom terapijom, elektroterapijom i ultrazvučnom terapijom. A kako je svaka povreda individualna, tako su i naše terapije, skrojene samo po Vašoj meri i u skladu sa Vašim zdravstvenim stanjem. Individualni pristup, dugogodišnje iskustvo kao i prvoklasna usluga izdvajaju ambulantu Džinović u Novom Sadu kao jednu od najboljih.
U ambulanti Džinović Novi Sad lečimo bol ciljanim pristupom, otklanjajući bol i olakšavajući pritisak na vratnu kičmu, a potom uzimamo holistički pristup i posvećujemo pažnju vraćanju celog tela i kičme u optimalnu funkciju. Ukoliko želite da zakažete konsultacije sa našim fizioterapeutom, pozovite nas.
Otključajte maksimalni potencijal svog tela – mi smo tu da Vam pokažemo kako.