Fizikalna Medicina – 3 Najbitnija Aspekta

bol u ledjima lecenje rehabilitacija ambulanta za fizikalnu terapiju dzinovic fizioterapeut novi sad

Fizikalna medicina je zdravstvena oblast koja koristi vežbe, istezanja, manuelnu terapiju i druge tehnike kako bi pomogla pacijentima da povrate funkciju svog tela i smanje bol. Posao fizioterapeuta je da pomognu pacijentima u oporavku od povreda operacija i hroničnih stanja koja utiču na njihovu pokretljivost snagu, fleksibilnost i ravnotežu.

Međutim terapija, kao i svako lečenje, počinje sa sveobuhvatnom dijagnozom koju uspostavlja fizijatar gde se procenjuje stanje pacijenta i stvara personalizovan plan tretmana zasnovan na specifičnim potrebama i ciljevima. U obzir ulaze i medicinska istorija, fizička ograničenja, godine i ostali faktori životnog stila pacijenta kako bi se razvio plan koji je siguran, efektivan i, pre svega, realan.

Fizikalna Medicina – 3 Bitna Aspekta Fizikalne Terapije

Vežbanje

Vežbanje je bitan deo fizioterapije. Fizioterapeuti ambulante Džinović svojim pacijentima razvijaju programe vežbi koji su prilagođeni njihovim sposobnostima i ciljevima. Ove vežbe mogu varirati od jednostavnih istezanja i vežbi za povećanje obima pokreta do naprednog treninga snage i izdržljivosti. Naši fizioterapeuti vode svoje pacijente kroz svaku vežbu, osiguravajući da koriste pravilnu formu it ehniku kako bi se izbegle povrede i maksimizovali rezultati.

Manuelna Terapija

Manuelna terapija uključuje tehnike koje se primenjuju rukama, kao što su masaža, mobilizacija zglobova i mobilizacija mekih tkiva, kako bi se poboljšala pokretljivost, smanjila bol i podstakao proces zaceljivanja. Ona može biti posebno korisna za pacijente sa muskuloskeletnim stanjima, poput bolova u leđima, bolova u vratu i bolova u zglobovima.

Aparaturna Terapija

Pored vežbi i manuelne terapije, fizioterapija uključuje i druge tehnike, kao što su elektrostimulacija, ultrazvuk, laser i terapija toplotom ili ledom. Ove modalnosti mogu se koristiti za smanjenje bola, podsticanje zaceljivanja i poboljšanje cirkulacije i funkcije mišića.

Edukacija Kao Prevencija Povrede

Fizioterapeuti ambulante Džinović, pored rehabilitacije, takođe preuzimaju ulogu edukatora, pa tako i obrazuju svoje pacijente kako bi sprečili buduće povrede i održavali svoje poboljšanja. Učimo ih pravilnoj mehanici tela, držanju i ergonomiji, kao i načinima modifikacije aktivnosti kako bi se izbegle prekomerne povrede i naprezanje.

Čime Se Fizikalna Medicina bavi?

Fizikalna medicina je raznovrsna profesija koja se može koristiti za lečenje širokog spektra stanja. Neki od najčešćih stanja koje lečim uključuju:

Povrede mišićno-koštanog sistema

Povrede mišićno-koštanog sistema, poput uganuća, istegnuća i preloma, su neki od najčešćih razloga zbog kojih pacijenti traže fizikalnu terapiju. Ona može pomoći pacijentima da se oporave od ovih povreda, povrate pokretljivost i funkciju i spreče buduće povrede.

Hronični bol

Hronični bol, poput bola u leđima, vratu i zglobovima, može značajno uticati na kvalitet života pacijenta. Fizikalna terapija se može koristiti za smanjenje bola, poboljšanje pokretljivosti i funkcije i podsticanje zarastanja.

Neurološka stanja

Neurološka stanja, kao što su moždani udar, povrede kičme i multipla skleroza, mogu dovesti do značajnih oštećenja pokretljivosti i funkcije. Terapija može pomoći pacijentima da povrate funkciju i nezavisnost, i spreči dalje komplikacije.

Kardiopulmonalna stanja

Kardiopulmonalna stanja, kao što su hronična opstruktivna plućna bolest (HOBP) i zatajenje srca, mogu uticati na sposobnost pacijenta da diše i obavlja svakodnevne aktivnosti. Terapija može pomoći pacijentima da poboljšaju disanje i izdržljivost, smanje rizik od komplikacija i poboljšaju svoj ukupni kvalitet života.

Sportske povrede

Sportske povrede, kao što su povrede prednjeg ukrštenog ligamenta (ACL) i povrede rotatorne manžetne, mogu biti razarajuće za sportiste. Fizikalna medicina može pomoći sportistima da se oporave od ovih povreda, povrate snagu i funkciju, i sigurno se vrate svom sportu.

Koje Sve Vrste Fizikalne Terapije Postoje

Postoji puno vrsta fizikalne terapije, a dok je većina neinvazivnog karaktera, svaka na svoj način doprinosi poboljšanju opšteg stanja pacijenta.

KINEZITERAPIJA

Kineziterapija je lečenje pokretom kroz vežbe uz prisustvo fizioterapeuta. Ova vrsta terapije ima sposobnost da vežbama ojača svaki mišić u telu, ali i centralni nervi sistem i kardiovaskularni sistem.

ELEKTROTERAPIJA

Ova terapija podrazumeva korišćenje napona u svrhu lečenja obolelog mesta. Elektroterapija širi krvne sudove i time ubrzava cirkulaciju i smanjuje otoke. Obično se korisiti kod uganuća, sportskih povreda, artritisa, povrede ligamenata, bolova u vratu i bolova u lumbalnom delu kičme.

fizikalna medicina

ULTRAZVUČNA TERAPIJA

Ova terapija podrazumeva primenu ultrazvučne energije u svrhu poboljšanja cirkulacije, praga za bol, povećanja brzine nervne provodljivosti, propustljivosti membrane i zagrevanja perifernih nerava. Ovaj tip terapije deluje mehanički, ali i toplotno, grejući tretirano tkivo, i hemijski, povećavajući oksidacijske procese u tkivima.

MAGNETNA TERAPIJA

Magnetna terapija podrazumeva korišćenje magnetnog polja niske frekvencije za regeneraciju tkiva i izrazito je efikasna u poboljšanju stanja kod bolesti poput osteoporoze, fraktura, kontraktura, reumatskih oboljenja i sportskih povreda.

LASEROTERAPIJA

Terapija laserom se obično primenjuje kod bolova u lumbalnom delu kičme, vratu i mišićima, kao i u ostalim stanjima zapaljenja kostiju i tkiva. Laseroterapija ubrzava proces zarastanja mekog tkiva i smanjuje otok na bolnom mestu.

KRIOTERAPIJA

Krioterapija je vrlo dobra za sportske povrede jer brzo zaustavlja krvarenje, sprečava nastanak hematoma i smanjuje otok. Koristi se i za sužavanje krvnih sudova, čime se uklanja otok i bol kod zapaljenja i akutnih stanja.

SPINALNA DEKOMPRESIJA (TRAKCIJA)

Vršenjem mehaničke dekompresije otklanja se pritisak pršljena na nerv i zato je trakcija najupotrebljivija kod bolnih stanja leđa. Zbog zaštitnog položaja pacijenata, softverskih proračuna snage i zatezne sile, trakcija se takođe naziva ’’bezbedna kiropraktika’’.

Koji su Efekti Fizikalne Terapije?

  • Smanjenje i otklanjanje bola
  • Poboljšanje cirkulacije
  • Smanjenje upale
  • Regeneracija tkiva
  • Vraćanje funkcije nerava
  • Smanjenje mišićnog spazma
  • Povećanje elastičnosti mekih tkiva

Fizikalna Terapija u ambulanti Džinović – Novi Sad

Fizikalna terapija je izazovna i ispunjavajuća profesija koja zahteva duboko razumevanje ljudskog tela, kao i snažne interpersonalne veštine i strast za pomaganje drugima. Ponosimo se što pomažemo svojim pacijentima da se oporave od svojih povreda i ostvare svoje ciljeve, bilo da se radi o povratku njihovom omiljenom sportu ili jednostavno o obavljanju svakodnevnih aktivnosti bez bola ili ograničenja.

Ako se borite sa povredom, hroničnim stanjem ili problemom pokretljivosti, ambulanta Džinović vam može pomoći. Podstičemo vas da razgovarate sa svojim zdravstvenim radnikom o svojim opcijama i da razmotrite fizikalnu terapiju kao sigurnu, efektivnu i neinvazivnu opciju lečenja. Sa pravilnom terapijom i podrškom naših fizioterapeuta, konačno se možete se oporaviti od povrede, smanjiti bol i poboljšati svoj ukupni kvalitet života