BOL U LEĐIMA

Bol u leđima može biti vrlo neugodan i uticati na opšte stanje organizma, a neretko je i razlog za odsustvo sa posla i prestanak normalnih životnih aktivnosti. Može se javiti usled povreda, drugih aktivnosti i raznih zdravstvenih razloga, bez obzira na starosnu dob i strukturu i jačinu organizma. Izbor profesije je takođe jedan od najčešćih uzroka bola u leđima.
Bolovi u lumbalnom delu kičme (donji deo kičme) mogu biti uzrokovani problemima sa diskovima između pršljenova, ligamenata, nerava, mišića lumbalne regije, pa čak i sa problemima sa karličnim unutrašnjim organima i kožom.
Naša kičma se sastoji od segmenata bolje poznatih kao pršljenovi, između kojih se nalaze diskovi koji su nešto poput podmetača od hrskavice. Bilo koji problem sa pršljenovima ili diskovima može uzrokovati jak bol u leđima. Bol se javlja kao posledica usled manjih povreda poput istegnuća i lošeg položaja, kao i usled ozbiljnijih zdravstvenih stanja.
Bol u leđima koji je nastao usled povrede i naprezanja često je uzrokovan:
Nekontrolisane aktivnosti poput podizanje nečega u nepravilnom položaju, podizanje nečega veoma teškog ili pravljenja naglog pokreta može dovesti do strukturnih problema poput:
Diskus hernija, kao najčešća promena na kičmenom stubu kod većine pacijenata, može razviti različite simptome. U zavisnosti od težine stanja i lokacije oštećenog diska možemo razlikovati pet najčešćih simptoma, od lakšeg do težeg oblika:
1. Jak bol u leđima – najčešći simptom, bol je čsto dubok i oštar i može se pogoršati pri savijanju ili podizanju teških predmeta.
2. Bol u nogama/rukama – nastaje prilikom pritiska diska na nerv, a ovaj bol se može širiti kroz nogu ili ruku.
3. Utrnulost – zbog kompresije nerva može doći do gubitka osećaja u nozi ili prstima
4. Slabost mišića – mišići u nogama ili rukama gube snagu, slabe, što dalje otežava hodanje ili korišćenje ruke.
5. Problemi sa kontrolom mokraće ili stolice – najozbiljniji simptom diskus hernije i ukazuje na pritisak diska na kičmeni kanal. Ovaj simptom zahteva HITNU medicinsku pomoć.
Način na koji sedimo, krećemo se, podižemo stvari, pa čak i stojimo može biti jedan od uzroka bola u leđima. Da bi se sprečilo pojavljivanje bola u leđima, treba izbegavati
Bol u lumbalnom delu je učestaliji kod žena nego kod muškaraca, a stres takođe može biti povezan sa bolovima u leđima bez obzira na pol. Ipak, postoje neke grupe ljudi koje se češće susreću sa ovakvim problemom, a uzrok su zapravo faktori poput:
Kao i svako oboljenje, tako se i bol u leđima odvija u etapama. Potražite pomoć fizioterapeuta ukoliko se Vaši bolovi u leđima:
U većini slučajeva bola u leđima, lekari prepisuju specijalistički pregled fizijatra nakon čega se određuje terapija kroz koju će vas voditi fizioterapeut. Fizikalna terapija uključuje primenu toplote, ultrazvuka ili električne struje (elektroterapija ), kao i masaže i kineziterapije u svrhu ublažavanja bola.
U ambulanti Džinović otklanjanje bola je samo prvi korak u našoj misiji da Vam omogućimo život bez bola. Nakon uklanjanja bola, naši pacijenti će biti upoznati sa vežbama fleksibilnosti i snage za leđa i tehnikama za poboljšanje statike tela kako bi sprečili ponavljanje bolova i naučili Vas kako da zaštite svoje telo- Ukoliko želite da zakažete konsultacije sa našim fizioterapeutom, pozovite nas!
Otključajte maksimalni potencijal svog tela – mi smo tu da Vam pokažemo kako!